Levné hypotéky

13. dubna v 09:14

Chodíme si půjčovat často. A na co nejvíce? Na bydlení. V roce 2016 počty sjednaných hypoték lámou rekordy a banky nestíhají obsloužit všechny žadatele. Za rok 2015 jsme si půjčili celkem 190 miliard korun, podle odhadů však bude letošek ještě úspěšnější. Mohou za to hlavně výhodné úroky, ty se nově pohybují pod hranicí dvou procent.

Tak alespoň hovoří výsledky průzkumu společnosti Fincentrum Hypoindex, která toto odvětví sleduje už od roku 2003. Příznivé sazby jsou důsledkem hlavně prudkého konkurenčního boje mezi bankami a rovněž i nízkých sazeb ČNB, tyto instituce si proto mohou dovolit podstoupit vyšší riziko, protože mají k dispozici levné zdroje.

Jak vysokou hypotéku?

Jen v březnu si hypotéku vzalo 9300 lidí a dodejme ještě pro zajímavost, že průměrně jsme si brali téměř dva miliony korun. Dalším důvodem tak silného zájmu je snaha investovat. Úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech klesají, proto Češi vkládají prostředky do nemovitostí. A poptávka silně převyšuje nabídku. V atraktivních lokalitách už tak často volné byty zkrátka nejsou. A jich to za posledních deset let vzniklo skoro tři sta padesát tisíc. Vede možná trochu překvapivě Středočeský kraj. Praha zůstala na druhé příčce. Byty jsou často rozebrané ještě ve fázi, než je celý projekt dostavěn.

Po jakém bydlení především toužíme? Hypotéky si bereme hojně na to menší. Proč? Stačí nám. Jak vyplynulo zase z dat, která získal Wüstenrot, 8 % lidí žije samo, bez partnera. Všimnout si můžeme i dalšího pozoruhodného trendu: Řada lidí partnera sice má, ale domácnost s ním sdílet odmítá. Podle Equa Bank je pro 64 % dotazovaných ideálním dům rodinný.

Někteří jsou však k nastalému boomu poměrně skeptičtí. Proč? Až se úrokové sazby opět zvednou a vrátí se ke standardním hodnotám, může mít řada dlužníků problém splácet. A jiní varují, že klienti vlastně v zásadě na nízkých úrocích neušetří. Jak je to možné? Banka si je totiž vykompenzuje tím, že zdraží jiné produkty.